Kim jest optometrysta i jak wygląda wizyta u tego specjalisty?

Optometrysta to specjalista w zakresie diagnostyki wad narządu wzroku i ich korygowania. To stosunkowo młody zawód, który można wykonywać po ukończeniu odpowiednich studiów. Optometrysta nie jest więc lekarzem, ale możesz zwrócić się do niego w przypadku problemów z prawidłowym widzeniem, unikając choćby w ten sposób długiego oczekiwania na wizytę u okulisty. Z optometrystą zazwyczaj współpracuje optyk, który przygotowuje okulary według otrzymanej od niego recepty.

Badanie wzroku Olsztyn - Optometrysta podczas wykonywania badania wzroku

Optometrysta a okulista

Optometrysta, w odróżnieniu od okulisty, nie zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób oczu, takich jak np. zaćma czy jaskra. Nie jest też specjalistą, do którego możesz się skierować w przypadku urazu oka. Nie może też przepisywać lekarstw czy wykonywać zabiegów chirurgicznych. Jeśli jednak odczuwasz pogorszenie wzroku, któremu nie towarzyszą inne niepokojące objawy (np. ból, stan zapalny) albo chcesz sprawdzić, czy okulary, które nosisz, wciąż są dla ciebie odpowiednie, to najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na wizytę u optometrysty.

Do kompetencji optometrysty należą:

  • diagnostyka wad wzroku obejmująca badanie oczu,
  • dobór odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych,
  • wypisanie recepty na okulary/soczewki kontaktowe,
  • instruktaż w zakresie korzystania z okularów/ soczewek,
  • edukacja w zakresie higieny pracy układu wzrokowego,
  • wykonywanie z pacjentem ćwiczeń wzrokowych.

Innymi słowy, optometrysta służy pomocą w problemach z widzeniem niespowodowanych chorobą oczu. Powinieneś zwrócić się do niego także w przypadku zapotrzebowania na nowe okulary czy w związku z dyskomfortem w czasie noszenia soczewek kontaktowych. Na badanie wzroku u optometrysty nie potrzebujesz skierowania (możesz umówić się z własnej inicjatywy), choć może zalecić ci je okulista lub lekarz innej specjalności. 

Jak przygotować się na badanie u optometrysty?

Wizyta u optometrysty nie wymaga szczególnego przygotowania. By wynik badania oczu był miarodajny, przed spotkaniem ze specjalistą zapewnij  im wypoczynek. Nie używaj też kosmetyków ani innych środków, które mogłyby spowodować podrażnienie narządu wzroku.

Zabierz z sobą aktualnie noszone okulary/soczewki kontaktowe, wyniki poprzednich badań wzroku oraz dokumentację medyczną – nie tylko dotyczącą leczenia okulistycznego, ale również innych chorób lub przebytych urazów, które mogą wpływać na twoją zdolność widzenia. 

Jak wygląda wizyta u optometrysty?

Badanie wzroku u optometrysty trwa około 30 minut. Na początku spotkania specjalista przeprowadzi szczegółowy wywiad. Przygotuj się na odpowiedzi na pytania o swój tryb życia – warunki mieszkania, rodzaj wykonywanej pracy czy poziom aktywności fizycznej. Optometrysta zapyta cię także o przewlekłe dolegliwości i stale przyjmowane leki. Pozwoli mu to określić czynniki, które na co dzień mają wpływ na jakość twojego widzenia.

Po zebraniu niezbędnych informacji, optometrysta rozpocznie właściwe badanie oczu – szereg testów i pomiarów, na podstawie których dobierze optymalny dla ciebie sposób korekcji wzroku. Możesz spodziewać się między innymi:

  • testu z wykorzystaniem tablic, z których należy odczytać wskazane znaki (najczęściej litery),
  • badania autorefraktometrem – specjalnym komputerem, który przez kilka sekund penetruje oko wiązką podczerwonego światła, co pozwala mu zmierzyć krzywizny rogówki i soczewki i na tej podstawie zanalizować ostrość widzenia,
  • badania dna oka oftalmoskopem – urządzeniem zawierającym źródło światła kierowanego na poszczególne struktury oka, co pozwala na ich obejrzenie,
  • tonometrii, czyli pomiaru ciśnienia we wnętrzu oka (istnieje kilka metod tego badania),
  • badania pola widzenia, czyli zakresu przestrzeni, jaką jesteśmy w stanie objąć wzrokiem, nie poruszając oczami (z użyciem specjalnego przyrządu zwanego perymetrem).

Wszystkie badania u optometrysty są całkowicie bezbolesne i  odbywają się bez kontaktu narzędzi czy urządzeń z okiem. 

Jak optometrysta dobiera szkła optyczne?

Badanie wzroku u optometrysty pozwala na ustalenie, czy przyczyną zaburzeń widzenia nie jest proces chorobowy, który wymagałby leczenia u okulisty. Jeśli wyniki wskażą na typową wadę refrakcji czy akomodacji, specjalista sprawdzi, jaka korekta za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych jest ci potrzebna. Użyje do tego szkieł testowych, które będzie wymieniał w specjalnych oprawkach. Optometrysta posługuje się foropterem – urządzeniem automatycznie zmieniającym szkła, przez które obserwować będziesz tablice testowe. Od optometrysty najprawdopodobniej wyjdziesz z receptą na okulary lub soczewki kontaktowe, którą zrealizujesz u optyka.

Jak często wykonywać badanie wzroku u optometrysty?

Badanie u optometrysty wykonuj zawsze wtedy, gdy twój komfort widzenia się pogarsza. Jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości, regularnie – co rok lub co 2 lata – zgłaszaj się na badanie kontrolne, by nie przeoczyć rozwijającej się bezobjawowo choroby oczu. Jeśli optometrysta dobierze ci soczewki kontaktowe, odwiedzaj go nawet co pół roku.

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki używanej do przeglądania Internetu.